Celý rozhovor v audio verzi k poslechu zde:
V čem vás okolí Kerska tak oslovilo? Stále si zachovává toto místo svojí atmosféru?
S Kerskem mám rozhodně spojené dětství, jezdíme sem od mých útlých let, kdy sem moji rodiče jezdili za známými. A následně zde koupili pozemek s domem. Řekla bych, že v posledních letech se Kersko mění, už se stává více rezidenční spíše než chatovou oblastí.
Víme, že před vámi stálo poměrně zásadní rozhodnutí, a to jestli budete původní dům rekonstruovat a nebo zdemolovat. Můžete nám povědět, jak to vlastně dopadlo?
Tak zvolili jsme variantu dva, tedy demolici. Samozřejmě ta úvaha nebyla vůbec jednoduchá a to z toho důvodu, že jsem měla citový vztah k tomu původnímu objektu. Současně zde moji rodiče strávili řadu let postupnou rekonstrukcí původního domu a já sama jsem věděla, že ta práce je nekonečná. Vyžaduje i značné finanční prostředky, které taky nikdy nekončí. Takže jsme s manželem zvolili cestu bez kompromisů a to, že si postavíme dům zcela podle našich představ.
U Vesper Homes vždy na začátku spolupráce sepisuje každý člen rodiny esej, na téma vysněné bydlení. Byla esej pro vás tím správným začátkem a projevila se ve finální podobě domu?
Určitě ano, protože jsme měli možnost si v klidu sednout a zamyslet se. Když dá člověk svým představám nějaký konkrétní obsah-což v tomto znamená, že je vypíše na papír, verbalizuje nebo je namaluje, tak vlastně vidí nebo získá lepší představu o tom, jestli to bude či nebude fungovat. Takže pro nás to byl určitě dobrý startovní bod.
Pracujete a bydlíte s rodinou v Praze. Jakou funkci vlastně Váš dům v Kersku plní? Býváte tady často? A jak se Vám vlastně s odstupem času v dřevostavbě bydlí?
V současné době tady trávíme především víkendy a snažíme se zde být samozřejmě co nejčastěji. Přes léto dům využíváme i přes týden, kdy jsme tady s dětmi my nebo prarodiče. To bydlení je tady velmi příjemné, určitě bychom zde do budoucna chtěli trávit více času.
My už jsme to zmínili a sice že původní budova byla zděná. Je to pro Vás velká změna a proč jste vlastně zvolili dřevostavbu a ne třeba stavbu zděnou? Co Vás na dřevu tak imponuje? Dokážete si vzpomenout na hlavní důvod Vašeho rozhodnutí?
Myslím, že dřevo jako materiál do Kerska patří. Současně když jsme měli možnost v dřevostavbě strávit nějaký čas, tak nám pocitově vyhovovala lépe. Další věc je samozřejmě konstrukční, kdy u toho zděného domu člověk často zjišťuje až v průběhu stavby, co je potřeba ještě dodělat a vznikají tam další vícenáklady, což u dřevostavby se od začátku dá dobře cena definovat.
Před tím, než jste si tento dům pořídili, vyzkoušeli jste dřevostavbu nebo minimálně prošli dům s podobnou konstrukcí?
Moje kamarádka na Šumavě postavila dřevostavbu, takže když jsme byli u nich na návštěvě, tak ten pocit z toho pobytu uvnitř domu byl trošku jiný.
A bylo to pro Vás to rozhodující?
Úplně rozhodující ne. Důležitá pro nás byla spíše ta jednoduchost montáže. Člověk ví, že jakmile je ten dům z větší části připraven mimo staveniště, tak samotná montáž je už otázka týdnů, není to otázka let. Což je v případě zděného domu může trvat nepoměrně déle.
Jak dlouho od toho nápadu zbořit původní dům trvalo otevřít dveře od nové dřevostavby?
Když si to tak zpětně vezmu, ono to bylo všechno je spojené s dobou Covidu, takže řada věcí se někde zasekla, protože to technicky jinak v té komplikované době. nešlo. Celkově od toho našeho rozhodnutí to trvalo zhruba asi rok a půl.
Překvapilo Vás něco v rámci architektonického návrhu, nad čím jste nepřemýšleli? A jste s odstupem času rádi, že to architekt nějakým způsobem vymyslel za vás?
Měli jsme nějakou představu o tom, jak by měl být nový dům rozvržen a podobným způsobem máme řešený i náš byt v Praze. Chtěli jsme tedy mít oddělenou rodičovskou od dětské části a samozřejmě mít centrální prostor, kde se všichni setkávají. Samozřejmě řada detailů, která nás jako běžné uživatele nenapadla a přišla na přetřes při dalších sezeních s architektem byla samozřejmě poté realizována. Řekla bych, co se týče spolupráce s architektem, tak na základě té naší eseje jsme byli schopní se od začátku odpíchnout od prvotního návrhu a nebylo nutné dělat nějaké velké změny.
Vybírali jste z konceptů domů, nebo jste chtěli od začátku individuální řešení na míru, které bude reflektovat Vaše potřeby?
V prvopočátku jsme si vybrali nějaký koncept, který byl následně rozvinut. Ještě když se vrátím k tomu předchozímu bodu, tak velmi zajímavým a hojně využívaným prvkem je krytá terasa, která v podstatě přes léto slouží jako další obývací prostor.
Myslíte si, že váš dům reflektuje Váš životní styl? Jak podle vás třeba dům zapadá do okolí? Respektuje ráz místa, tedy Kerska? Jak hodnotí tuto realizaci třeba sousedi, nebo přátelé?
Určitě se setkáváme s pozitivními ohlasy. Často, když tady člověk sedí na té terase, kouká na alej, tak se lidi zastavují a kolikrát si náš dům i fotí? Takže bych řekla, že je dům přijímán velice kladně. velmi kladně je přijímán. A s ohledem na charakter krajiny bych řekla, že jsem zase zapadá velmi pěkně. Tím, že zde jsou veliké pozemky, tak myslím, že i ta forma bungalovu, kdy člověk má možnost ten dům jakoby rozprostřít do té plochy, tak se sem velmi hodí.
Nyní si trocha popíšeme spolupráci s Vesper Homes, tedy jako generálního dodavatele stavby. Jak tuto spolupráci zpětně hodnotíte?
Řekla bych jako velmi hladkou. Rozhodně je komunikace výborná, pokud vznikly nějaké naše následné požadavky nebo v nějaké pochybnosti v průběhu, tak to bylo velmi promptně vyslyšeno. Takže za nás určitě na jedničku.
Kde jste vůbec na Vesper Homes narazili? A co vlastně rozhodlo, že půjdete do stavby právě s námi?
Když jsme začali uvažovat o tom, že zde postavíme nový dům, tak tím, že jsme byli rozhodnuti dopředu pro dřevostavbu, tak samozřejmě následovalo logicky nějaké kolečko vyhledávání na internetu. Tam jsme narazili tedy na vaší firmu, která nám i vizuálně, co se týče webových stránek a podobně, padla do oka. Po prvotním kontaktu jsme si dali schůzku, absolvovali jsme tedy schůzky ještě asi se dvěma dalšími dodavateli. Nicméně ta míra té profesionality rozhodla, že jsme se pak vlastně obrátili na Vesper Homes.
Byla jste při výběru dodavatele pečlivá? Porovnávala jste jednotlivé cenové nabídky? Co Vám z tohoto vzorce vyšlo? Proč tedy my?
Tak především vyšší standard v té ceně domu, protože už nějakou zkušenost s předchozí stavbou domu máme a člověk ví, že je potřeba volit kvalitnější materiály vzhledem k životnosti a podobně. Takže jsme v tomto měli nějakou konkrétní představu. Věděli jsme, že když stavíme dřevostavbu v lese, tak nechceme plastová okna, která nám nedávají smysl. Takže ve výsledku, pokud bychom se rozhodli třeba pro jiného dodavatele, který má jiný standard, tak posléze při definování toho našeho standardu ta cena byla kolikrát vyšší, nebo shodná.
Dům se stavěl na klíč, tímto způsobem většinou domy stavíme. Využili jste veškeré naší nabídky služeb spojených s celým procesem stavby nebo bylo něco, co jste si třeba zařizovali sami? Udělali byste to tentokrát jinak?
Vlastně čeho jsme nevyužili bylo pomoci ohledně vyřizování papírů a jednání s místními úřady. Proto jsme využili služeb znalce místních poměrů, ale jinak, co se týče veškeré realizace domu, tak to bylo v podstatě kompletně na klíč. Současně jsme ještě využili možnosti nechat si například udělat zabudované vestavné skříně, kuchyňskou linku a podobně. Takže za nás bychom asi postupovali stejně.
Bylo v rámci realizace stavby něco, o čem jste si mysleli, že bude probíhat jinak? Čekali jste od nás třeba víc, nebo naopak jste byli něčím překvapeni?
Tak spíš jsme byli překvapeni kvalitou služeb a kvalitou komunikace. Tak, že by jsme čekali víc, to asi ne.
Klient svým domem a přípravami žije možná několik let a najednou během pár dnů při hrubé stavbě je tady hmota domu? Co jste na to říkala?
Já jsem určitě byla fascinovaná tou rychlostí a tou přesností. Skutečnost, že jsme byli domluvení, že se v určitou brzkou ranní hodinu začne a já jsem sem ten první den přijela třeba v 8h ráno a stály zde obvodové zdi. Takže pro mě to bylo doopravdy fascinující, stát tady a koukat se na ten proces. Pro mě to bylo velmi milé a příjemné překvapení, jak to jde rychle a profesionálně.
Popíšete nám v krátkosti, jak vůbec probíhala stavba samotná? Co jste vlastně říkali třeba nalazení montážního týmu?
Z mého hlediska říkám, že to bylo překvapení. Jak to vše šlape jak švýcarské hodinky, doopravdy byla vidět ta souhra toho týmu. Každý věděl, kde má svoje místo a co má dělat, takže to nebylo nějaké chaotické pobíhání řemeslníků z místa na místo, ale doopravdy všichni dělali přesně to, co dělat mají. A to se samozřejmě odrazilo i v té rychlosti stavby.
Co se týče dílčích řemesel, navazovalo to všechno na sebe?
V našem případě bylo vše dodáno v tom časovém horizontu jako mělo být, takže určitě ta návaznost tady byla. A byla logická, tak jak to prostě má být.
Docházelo při stavbě k nějakým nepříjemným překvapením? A jak moc se liší nakonec dům od Vašich představ?
Ne, k žádným překvapením naštěstí nedocházelo. No a myslím, že to, co jsme si představovali máme a možná ještě hezčí.
Řešili jste později nějaké reklamace nebo opravy?
Je tady pár věcí, které jsme společně řešili. Myslím si, že jedno světlo v ložnici v rámci elektroinstalace, ale to bylo posléze vyřešeno.
Jak dům vlastně vytápíte a jste spokojeni s energetickou náročností budovy?
Máme zde elektro kotel a k tomu máme kamna s výměníkem. Takže pokud jsme tady, tak vlastně ta výhřevnost těch kamen je obrovská, takže v podstatě topíme akorát kamny. Vzhledem k tomu, že to jsou mastková kamna, která akumulují teplo, tak následně po dobu asi dvaceti hodin po vyhasnutí to teplo vypouští do okolí. To znamená, že v pátek večer zatopíme v sobotu ještě topíme v neděli je tady stále teplo. Přes týden dům temperujeme elektrokotlem. Současně na střeše máme solární panel na ohřev užitkové vody, tím přes léto ohříváme vodu.
Vraťme se ještě k zmíněným mastkovým kamnům. Pokud se v dřevostavbách používají klasická kamna, stává se, že se interiér extrémně rychle přetopí? Víme, že hornina mastek sálá to teplo postupně. Stalo se vám, že třeba se interiér přetopil?
To je spíš ne. Museli jsme se s těmi mastkovými kamny naučit pracovat. Předtím jsme měli klasická litinová kamna, která právě přesně ten interiér obývacího pokoje přetopila a v ostatních místnostech byla zima. Pocitově mastková kamna nejsou ani tolik horká, takže ani v té bezprostřední blízkosti kamen není vysloveně vedro.
Jak je to se zvukovou izolací. Když vám děti skáčou nahoře v patře, je to dole slyšet?
Určitě není. Také okna velmi dobře izolují od okolního hluku. Co nás trošku ze začátku překvapilo u plechové střechy když prší, tak takový zvláštní zvuk, takové jakoby hučení toho deště. Ale člověk, když identifikuje, co je to za zvuk, tak je to naopak velmi příjemné.
Mluvili jsme o vytápění domu, ale naopak nepřehřívá se v letních měsících interiér? Máte v domě velké prosklené plochy.
Měli jsme ze začátku v tomto obavy, ale velmi pomohla krytá terasa, takže to slunce vlastně přímo neproniká do interiéru. Současně máme v ložnicích a dětských pokojích předokenní žaluzie, takže i v těch největších vedrech je tady uvnitř domu velmi příjemně.
Řešili by jste dnes s odstupem času některé věci jinak? Je zde něco, co vás bije do očí, nebo je vyloženě nepraktické?
To ne. Já bych řekla, že nějaké zásadní věci tu vpodstatě nejsou. Úplně dům nevyužíváme denně, tedy k trvalému bydlení, ale myslím si, že na nějaký zásadní zádrhel jsme zatím nenarazili.
A co především Vás na tomhle domě baví nejvíc? S čím jste nejvíc spokojená?
Mě osobně se nejvíc líbí ten vizuálně otevřený obývák do lesa a moje nejoblíbenější místo je buď na terase s výhledem na velký vzrostlý dub, nebo v podkroví, kam si můžete sednout pod velké střešní okno a koukat na ty vzrostlé stromy.
Doporučila byste dřevostavbu s ohledem na Vaše zkušenosti i ostatním lidem? A co by jste jim třeba poradila?
Samozřejmě každý jsme jiný, každý máme jiné potřeby a touhy, takže ono se nedá generalizovat. Poradila bych, aby se ten, kdo staví nad vším řádně zamyslel právě, především nad tím fungováním toho domu, aby pak později neřešil věci, které už se nedají změnit.
A poslední otázka zní: Doporučila by jste Vesper Homes ostatním lidem? A nešetřete nás:-)
Ano, doporučila a už jsem to už jsem to vlastně provedla, takže určitě ano.
Na závěr nezbývá než poděkovat za Váš čas a popřát hodně zdraví celé rodině. Věříme, že Vám nový domov bude dělat radost.
Dispozice: 5+kk
Doba výstavby: 3 dny hrubá stavba, 2 měsíce k nastěhování
Zastavěná plocha: 140 m2
Užitná plocha: 200 m2
Architektura: Labor 13
Autor článku: Martin Matouš
Tato reference je prověřená společností Vesper Frames s.r.o.
Celý rozhovor v audio verzi k poslechu zde: